[i]Daha Kaliteli Hizmet İçin Lütfen Üye Olunuz

[/i]

Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Paylaş | 

tembel gelin hastalığı :haşimoto

YazarMesaj
Misafir
Misafir

MesajKonu: tembel gelin hastalığı :haşimoto   Paz Haz. 20, 2010 10:02 pm

Tembel gelin hastalığı; 'HAŞİMOTO'

Sürekli yorgunluk, halsizlik, adet düzensizliği, kilo verememe, saç dökülmesi, renksiz bir cilt gibi şikâyetleriniz...

Sürekli yorgunluk, halsizlik, adet düzensizliği, kilo verememe, saç dökülmesi, renksiz bir cilt gibi şikâyetleriniz varsa "tembel gelin hastalığı" 'haşimoto'ya yakalanmış olabilirsiniz.

Anadolu'da birçok gelin "tembel gelin hastalığı" diye adlandırılan hipotiroidi-haşimoto yüzünden ya evinden oldu ya da gelin-kaynana tartışmasının odağı haline geldi. Son yıllarda özellikle yemeklik tuzların iyot oranının fazla olması yüzünden kadınlar arasında büyük bir artış gösteren haşimato tiroidinin mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.
Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi'nden İç Hastalıkları ve Obezite Kliniği Sorumlusu Dr. Yavuz Furuncuoğlu, tiroit hastalıklarının içinde en sık hipotiroidinin görüldüğünü ve buna neden olanın da en çok haşimato tiroidi olduğunu söyledi. Furuncuoğlu, hastalığın belirtilerini şöyle açıkladı: Halsizlik, yorgunluk, uyku artışı, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları, deride kuruluk, çatlaklar, ciltte sararma (karoten birikimi), göz kapaklarında ve yüzde şişme, saçlarda dökülme, kuruma, çabuk kırılma, kaşların dış kısmında dökülme, ses kalınlaşması ve boğuklaşması, üşüme, soğuktan kaçma, denge bozuklukları, bazen depresyon, adet düzensizliği...
"zєℓâℓ"
Üye
Üye

Cinsiyet Cinsiyet : Kadın
Mesaj Sayısı Mesaj Sayısı : 13
Kayıt tarihi Kayıt tarihi : 19/06/10
Nerden Nerden : Türkiye

MesajKonu: Geri: tembel gelin hastalığı :haşimoto   Ptsi Haz. 21, 2010 8:34 am

İşte benim hastalıklarımdan sadece biri. Bu hastalıkla boğuşmama rağmen 50 kiloyum bu da işin enteresan yanı. Millet senin tiroidlerin fazla çalışıyor o zaman diyerek bir de ukalalık taslamıyor mu deli oluyorum. Sanki ben hastalığımı bilmiyormuşum gibi. Az çalışıyor ve de zayıfım işte... Tembel gelin adını da hiç beğenmedim..

Paylaşım için teşekkürler. Tiroid fonksiyon testlerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin benden söylemesi.
Kullanıcı profilini gör
Misafir
Misafir

MesajKonu: Geri: tembel gelin hastalığı :haşimoto   Ptsi Haz. 21, 2010 10:09 am

Yorumun için teşekkürler "zєℓâℓ"Wink
bence bu çağımızın bi hastalığı .. tembel gelin hastalığı Very Happy

tembel gelin hastalığı :haşimoto
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» HANGİ HASTALIĞA HANGİ YİYECEK 2
» Beynimizi tehdit eden hastalıklar