[i]Daha Kaliteli Hizmet İçin Lütfen Üye Olunuz

[/i]

[i]Daha Kaliteli Hizmet İçin Lütfen Üye Olunuz

[/i]
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

      Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz :
Mesaj Sayınız : 0

 
AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

 

 Cerrahi Teknikeri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Misafir
Misafir
avatar


Cerrahi Teknikeri Empty
MesajKonu: Cerrahi Teknikeri   Cerrahi Teknikeri EmptySalı Haz. 15, 2010 3:53 pm

TANIM

Ameliyathanede ameliyat esnasında cerrahın kontrolü ve denetimi altında ameliyat ekibinde yardımcı eleman olarak çalışan teknik elemandır.

GÖREVLER

İşletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda araç gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemeleri ile mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak;
- Ameliyat malzemelerini ameliyata hazır vaziyette bulundurur
- Ameliyat malzemelerini sırası ile cerrahın kullanımına sunar
- Ameliyat sırasında cerrahın vereceği diğer işleri yapar
- Ameliyat bitiminde kullanılan ameliyat malzemelerini sayar ve eksik olup olmadığını kontrol eder bir sonraki ameliyata hazır bir şekilde steril olarak muhafaza eder
- Ameliyattaki masa ve lamba gibi malzemeler ile ameliyatta kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazların kullanılması ve bakımından sorumludur.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Ameliyat masası lambası
- Yüksek teknolojik ameliyat malzemeleri (Kuza Ultra Sicim Vb)
- Pens penset makas neşter gibi temel ameliyat malzemeleri
- Pamuk gazlı bez
- Serum kan

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Cerrahi teknikeri olmak isteyenlerin
- Fen bilimlerine özellikle biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı
- Ellerini çabuk ve ustalıkla kullanabilen
- Doğru ve çabuk karar verebilen cerrahın söylediklerini hemen anlayıp uygulayabilen
- Cesaretli ve kandan korkmayan
- El göz koordinasyonu ile göz(kulak)-el-ayak eşgüdümü gelişmiş
- Sorumluluk duygusuna sahip dikkatli titiz ve tedbirli
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

- Hastanelerin ameliyathane bölümlerinde görev yaparlar. Kapalı çok temiz iyi aydınlatılmış ilaç kokulu olan bir ortamda uzun süre ayakta çalışırlar. Tam gün ve vardiyalı çalışırlar nöbet tutarlar. Kandan korkanlar bayılma diyabet tansiyon ile psikolojik rahatsızlıkları olanlar ile el kol ayak bacak işitme ve görme engeli olanlar bu meslekte çalışamazlar.
- Çalışırken özellikle ameliyat doktoru olmak üzere ameliyat ekibi ile iletişim halindedir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Cerrahi teknikerlerinin çalışma alanları ameliyat yapılabilecek donanıma sahip olan kamu ve özel sektör hastaneleridir. Programın yeni ve tek bir üniversitede verilmesi nedeniyle meslek mensuplarının iş bulmada pek zorlanmayacağı söylenebilir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi üniversitelere bağlı sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının Cerrahi Teknikerliği bölümünde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği İlkyardım ve Acil Bakım Teknisyenliği Yaşlı Hizmetleri bölümlerinden mezun olanlar/olacaklar “Cerrahi Teknikerliği” önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşulları sağlamaları halinde yerleştirilebilirler.
Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız geçiş sonunda kontenjan kalırsa açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanına göre yerleştirilebilirler. Bunun için bölüme girmek isteyenlerin ÖSYM tarafından yapılan Öğrenci seçme sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli sayısal (SAY) puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİCerrahi Teknikerliğinin eğitim süresi 2 yıldır. Bu eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Eğitim süresince;

1. yıl 1 dönem : Ameliyathane Teknolojisi Cerrahi Hastalıklar Bilgisi1 Anatomi Fizyoloji Sağlık Hizmetleri Yönetimi İlk Yardım Temel Mikrobiyoloji ****** ilkeleri ve İnkılap Tarihi1 Türk Dili1 İngilizce 1
1. yıl 2 dönem : Cerrahi Hastalıklar Bilgisi 2 Sterilizasyon Enfeksiyon Hastalıkları Anesteziye Giriş Deontoloji ve Tıbbı Etik Tıbbı Terminoloji ****** ilkeleri ve İnkilap Tarihi 2 Türk Dili 2 İngilizce2
2.Yıl 3 dönem: Cerrahi Uygulamaları 1 Bilgisayar Kullanımı Psikoloji ve Davranış Bilimleri
2.Yıl 4 dönem: Cerrahi Uygulamaları Temel Bilgi Teknolojisi derslerini görürler.

MESLEKTE İLERLEME

Cerrahi teknikerliği önlisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) müracaat edip bölüm için gerekli puanı alarak tercih etmeleri halinde Hemşirelik Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri ile Sağlık Memurluğu lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU


Meslek eğitimi süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Ancak isteyen öğrencilere koşulları uyması halinde Kredi ve Yurtlar Kurumunca yüksek öğrenim ve harç kredisi verilebilmektedir.
Eğitim sonrası kazanç durumu ise meslek mensubunun çalıştığı hastanenin büyüklüğü sektörü (Kamu-Özel) meslek mensubunun bilgi ve deneyimine pozisyonuna( Devlet Memuru Sözleşmeli İşçi) göre değişiklik gösterir.

Özel sektörde asgari ücret ile asgari ücretin 3 katı arasında ücret alabilmektedirler.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Cerrahi Teknikeri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Güncel Yaşam ve Mizah :: İş Hayatı & Meslekler & Kariyer-
Buraya geçin: